2013. július 26., péntek

III. Katonai Túlélőfutó Bajnokság


A Magyar Honvédség Pápai Bázisrepülőterén rendezték meg július 10-11-én a III. Katonai Túlélőfutó Bajnokságot, amelyen a bv.-s kollégák 11 csapattal vettek részt. A versenyzők extrém fizikai és pszichikai terhelés alatt tehették próbára állóképességüket, illetve koordinációs és feladatmegoldó készségeiket.
Az embertpróbáló verseny egy 12 km hosszú, 33 akadályból álló pályán zajlott, maximum 200 perc alatt kelett teljesíteni a távot.
Több rendvédelmi szerv is részt vett a versenyen, a honvédség, a katasztrófavédelem és a rendőrség csapatai is indultak a megmérettetésen. Rajtuk kívül érkeztek versenyzők más országokból is, különösen a túlélőversenyek "hazájából", Belgiumból.


A 144 indulóból 109 fő tette meg a távot szintidőn belül, az abszolut győztes Alexandre Nowakowski, a belga csapat versenyzője lett, 1:35:29-es idővel, nulla hibával.

A bv.-s kollégák is szép sikereket értek el különböző kategóriákban, akiknek ezúton is gratulálunk!

A versenyről bővebb leírás és az eredmények ezen a linken tekinthetőek meg:




Forrás: bvop.hu




Belga fölény, nagy küzdelem és elégedett arcok
Július 10-11-én került megrendezésre a III. Katonai Túlélőfutó Bajnokság a pápai bázisrepülőtéren a Honvéd „Ezüst Nyíl” Sportegyesület szervezésében, a HOSOSZ támogatásával.
Az előzőleg eltervezett időpont a dunai árvíz miatt törlésre került, így új nevezés leadásával kellett megerősíteni az indulási szándékot. Nyár derekán komoly szervezést igényelt a versenyzőktől a szabadságolások áttervezése és a rendezők is aggódhattak, hogy most meg ne a nagy meleg legyen a fő akadály…
 
 
 
 
Ma már azt is tudjuk, nem az időjárás volt a versenyzők fő problémája ezen a napon.
A szervezők nem titkolták, a három éve életre hívott különleges felkészültséget igénylő bajnokságot lépésről lépésre fel kívánják építeni a Belgiumban és Hollandiában megismert, és kipróbált túlélőfutások színvonalára. Talán elég bizonyíték a mostani pálya erősségére, hogy a Belga csapat bár itt volt az árvíz idején, júliusban visszajött, hogy megmérettesse magát közöttünk.
Július 11-én reggel nyolc órakor négy nemzet 144 versenyzője állt sorba felvenni a rajtszámos pólót és a chippet. Az előző napi pályabejáráson még 152-en voltak…
A honvédség 10 csapatán kívül a katasztrófavédelem 2, a büntetés-végrehajtás 11, a rendőrség (és speciális erői) 8 egysége vett részt a megmérettetésen.
 
 
A harminchárom akadály közül az egyik „kedvenc”.
 
A pályán két helyen kínáltak frissítőként vizet, szőlőcukrot és citromot a versenyzőknek, ezen kívül egy „önkiszolgáló fresh point” állt rendelkezésre az elvesztett folyadék pótlására.
Aki célba ért már nyertesnek érezhette magát! Ez volt a fő cél, bár jó lett volna a Belgákat megszorongatni….egy széles vállú kolléga érdeklődött is a verseny előtt a szobaszámukról…:-).
 
 
„The Great Wall”- utolsó akadályként (a létra nem a versenyzőkért volt!)
 
 
Kétszáz percben lett meghatározva a limit idő, tehát ezen időn belül beérkezett versenyzők eredménye lett figyelembe véve az eredményhirdetésnél. Az abszolút győztes 1:35:29 időt futott, természetesen nulla hibával.
 
Alexandre Nowakowski, az abszolút bajnok
 
 
 
Forrás: hososz.hu
 

 
A Közép-dunántúli Büntetés-végrehajtási Intézet székesfehérvári objektumát három kollégánk képviselte. A megmérettetésen elösszőr vettek részt, így elért eredményeik még nagyobb értéket képviselnek számunkra.
 
-Karpf Ármin bv.tőrm  30 év alatti korosztályban 22. helyezés
 3:09:06 idővel.
 
-Rozgonyi János bv.tőrm 30 év alatti korosztályban 32. helyezés
 2:54:58 idővel.
 
-Varga Norbert bv.őrm
 
A helyezés sorszámát a teljesített idő és a vétett akadályhibák összessége adja.
 
Gratulálunk versenyzőinknek!


Büntetés-végrehajtás Hivatás mestere 2013

2013. 06. 27-én 10 órai kezdettel a Balassagyarmati Fegyház és Börtön adott otthont a „Büntetés-végrehajtás Hivatás Mestere” Országos Szakmai Vetélkedőt megelőző regionális versenynek a VI. versenyrégióban.
A versenykiírás szerint a hat régióban azonos napon és időben került megrendezésre a vetélkedő, melynek célja a büntetés-végrehajtási hivatás magas szintű ismeretének bemutatása, az egyes szakterületeken megszerzett elméleti és gyakorlati készségek, jártasságok fejlesztése.
A résztvevő intézetek, intézmények az alábbiak voltak:
 
-Közép-Dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet, Baracska
 
  -Márianosztrai Fegyház és Börtön
  
  -Váci Fegyház és Börtön
  -Büntetés-végrehajtás Központi Kórháza
  -Balassagyarmati Fegyház és Börtön
 
 
A 6 fős csapatok előbb elméleti síkon adtak számot tudásukról, majd az ebédszünet után a gyakorlati feladatok megoldása következett. Az 5 fős zsűri (Palotás Iván ny.bv. ezredes, elnök; Szeidl Tamás bv. alezredes; Halász Zsolt bv. alezredes; Kollár Roland bv. alezredes; Maksai Zoltán bv. alezredes) mindent mérlegelve hozta meg a végeredményt, mely viszonylag kis pontkülönbséggel a következő képen alakult:
 
  I. Közép-Dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet, Baracska
 
  II. Márianosztrai Fegyház és Börtön
 
  III Balassagyarmati Fegyház és Börtön.
 
 
 
A fentiek alapján régiónkat az I. helyezett képviseli az országos döntőben, ami augusztus 29-30-án kerül megrendezésre a Büntetés-végrehajtási Szervezet Továbbképzési és Rehabilitációs Központjában Igalon.
 
 
 
 
 
Forrás:gyarmatbv.dyndns.hu
 
 
A cikkel kapcsolatban, annyi kiegészítést kívánok tenni, hogy az első helyezést elérő intézet csapatát, a székesfehérvári objektumból delegált két kiváló kolléga erősítette.
 
 
Gratulálunk a nyerteseknek!

 

2013. július 14., vasárnap

Parancsnoki interjú.....

Életfogytiglanosok után egy másik világ


– Mifelénk a Dunántúlon többnyire csak annyit tudnak a szegedi Csillag börtönről, hogy kemény hely, amely gyilkosokkal van tele. Milyen a Csillagvalójában?

- A szegedi Csillag börtön tradicionálisan hosszú időtartamú szabadságvesztések végrehajtására szolgáló intézet. Az 1879-es árvíz után döntötték el, hogy Szeged kap egy nagy börtönt. Napjainkban 1600 fogvatartottat őriznek ott három objektumban, amelynek a központi objektuma a klasszikus Csillag börtön, ahol 740 fogvatartott él. Majdnem az összes magyarországi életfogytiglanos ott tölti a büntetését, és döntően ott töltik a büntetésüket a tényleges életfogytiglanos szabadságvesztésre ítéltek is. Ez 200 életfogytost és 25 tényleges életfogytost jelent, akiknek az őrzése, kezelése igen komoly és összetett feladat. Több, mint öt évig voltam az intézet parancsnoka, de alapvetően Fejér megyei kötődésű vagyok, ezért amikor lehetőség nyílt rá, kértem elöljáróimat arra, hogy visszajöhessek Baracskára a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézethez. Kérésemnek eleget tettek.

– Kápolnásnyéken él. Hogyan került Fejér megyébe?

– 1985-ben kezdtem a baracskai fogházban és azóta a Velencei-tó mellett lakom a családommal. De az évek alatt dolgoztam Győrben, aztán az Igazságügyi Minisztériumban, ahol az intézetek ellenőrzése és a büntetés-végrehajtással kapcsolatos jogszabályalkotás volt a feladatom. Azután a Budapesti Fegyház és Börtön parancsnoka voltam, majd Bács-Kiskun megyébe, aztán 2008-ban a szegedi Csillagba kerültem. Nagy kihívásnak tartom mostani kinevezésemet, hiszen fontos szakmai munka folyik Baracskán és Székesfehérváron.



– Mi nyomon követtük ezt a munkát. Elődje, Cséri Zoltán komoly sikereket ért el. Milyen tervei vannak önnek a két objektumban?

– Természetesen azokat a fejlesztéseket, amelyeket Cséri úr megkezdett, mindenképpen folytatni kell. A Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet szakmailag és gazdaságilag is jól működik. De harminc éves szolgálatom alapján vannak olyan dolgok, amiket másként látok, és ezekkel kapcsolatban más lesz az irányításom. Ami talán meglepetés előző szolgálati helyeimhez képest az az, hogy mennyire befogadó Székesfehérvár, mennyire szoros a kapcsolat a közigazgatási és rendvédelmi szervek között, és mennyire sok a közös program. Ennek én nagyon örülök.

– Székesfehérváron visszatérő probléma a zsúfoltság. Tud ezen javítani?

– Jelenleg 175 százalékos a telítettség, ezt mi befolyásolni nem tudjuk, mert az országban minden olyan fogvatartottat, akinek a bíróság elrendeli előzetes letartóztatását, be kell fogadni. Talán némi csökkenés várható azzal, ha a Belügyminisztérium bevezeti az elektronikus őrizetet, amely azt jelentheti, hogy a bíróságok nagyobb számban élhetnek a házi őrizet intézményével. Maga az intézet belvárosi elhelyezkedése miatt nehezen bővíthető, de ha erre lehetőséget látok, előterjesztést teszek. A kis zárkákban igen nehéz ennyi fogvatartottat a jogszabályoknak megfelelően elhelyezni.

– Amikor felröppent a hír, hogy a büntetés-végrehajtás bezárná a házat, a város és a megye vezetése mindent megtett azért, hogy megmaradjon a létesítmény.

– Mind a megye, mind pedig a város vezetőit felkerestem már, és ez is szóba került. Megköszöntem, hogy segítettek e kérdés megoldásában. Magyarországon nem olyan a helyzet, hogy börtönöket lehessen bezárni, inkább létesíteni kell, hiszen 18 700 fővel ott tartunk, hogy folyamatosan emelkedik a fogvatartotti létszám. Ezért volt jó döntés a fehérvári intézet megtartása.

– Idézek öntől egy korábban nyilatkozott mondatot: „Van olyan elítélt, akit sosem szabad kiengedni, és van, akit viszont sosem szabadott volna börtönbe küldeni”. Beszélne erről bővebben?

– Ezt nem én találtam ki, a mondás a büntetés-végrehajtásban igen elterjedt. Szegeden van jó néhány olyan fogvatartott, akit nem szabad visszaengedni a társadalomba, hiszen megjósolható, hogy újabb személy elleni erőszakos bűncselekményt követ el. A másik oldal az, hogy igen elterjedt irodalma van a börtönártalmaknak. Baracskán az intézmény jellegéből adódóan nagyon sok az első bűntényes, akinek, ha nem vigyázunk, adott esetben a börtön a bűnözés iskolája lehet. Az ilyen fogvatartottakkal megfelelően kell foglalkozni és meg kell védeni őket azoktól, akik bűnöző életmódra rendezkedtek be. A társadalomnak büntetnie kell, de nagyon vigyázva arra, hogy kit zár börtönbe.

Forrás: feol.hu